Fabryka Dizajnu

Dom, Psychologia, Biznes

Jak się piszeRozwój i nauka

Jak się pisze chciałabym

Jak się pisze chciałabym

Rozważania dotyczące języka codziennego pojawiają się nieustannie. „Chciałabym” czy „chciała bym”? Jak to właściwie zapisać? Niniejszy tekst ma za zadanie rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego zagadnienia.

Jak się pisze „chciałabym”? – „Chciałabym” czy „chciała bym”?

Tylko jedno sformułowanie jest poprawne, a mianowicie: chciałabym. To, co wydaje się być błędem, jest powszechne. „Chciałabym” to konstrukcja, która zawiera końcówkę -bym, sugerującą spekulację czy przypuszczenie. Zgodnie z normami języka polskiego, należy ją zapisywać razem z odpowiednią formą czasownika.

Chciałabym — reprezentuje uczucia, pragnienia i aspiracje. Odzwierciedla marzenia, cele oraz ambicje. Używane jest wyłącznie przez kobiety, w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

Jak się pisze chciałabym, chciałabym jak się pisze

„Chciałabym” czy „chciała bym”? Ilustracje w zdaniach

Chciałabym zaopatrzyć się w nową koszulę oraz suknię.
Chciałabym poruszyć pewne kwestie z Tobą. Czy mógłbyś poświęcić chwilę?
Nie chciałabym przeszkodzić, masz może moment?
Zastanawiam się, czy chciałabym obejrzeć ten obraz.

„Chciałabym” czy „chciała bym”? Ślad w literaturze

Chciałabym mieć możliwość codziennego badania tajników naszego języka, odkrywania jego wieloaspektowej natury. Nie myślę o powrocie na uniwersytet, lecz o samodzielnych poszukiwaniach. Z zapałem sięgnęłabym po literaturę, którą wcześniej analizowałam w trakcie przygotowań do testów. Jednakże teraz ta lektura miałaby zupełnie inny wydźwięk. Odczytywanie byłoby wolne od ciężaru presji, od niepokoju związanego z egzaminem.

Udostępnij

O autorze