Rozważania dotyczące języka codziennego pojawiają się nieustannie. „Chciałabym” czy „chciała bym”? Jak to właściwie zapisać? Niniejszy tekst ma za zadanie rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego zagadnienia.
Jak się pisze „chciałabym”? – „Chciałabym” czy „chciała bym”?
Tylko jedno sformułowanie jest poprawne, a mianowicie: chciałabym. To, co wydaje się być błędem, jest powszechne. „Chciałabym” to konstrukcja, która zawiera końcówkę -bym, sugerującą spekulację czy przypuszczenie. Zgodnie z normami języka polskiego, należy ją zapisywać razem z odpowiednią formą czasownika.
Chciałabym — reprezentuje uczucia, pragnienia i aspiracje. Odzwierciedla marzenia, cele oraz ambicje. Używane jest wyłącznie przez kobiety, w pierwszej osobie liczby pojedynczej.
„Chciałabym” czy „chciała bym”? Ilustracje w zdaniach
Chciałabym zaopatrzyć się w nową koszulę oraz suknię.
Chciałabym poruszyć pewne kwestie z Tobą. Czy mógłbyś poświęcić chwilę?
Nie chciałabym przeszkodzić, masz może moment?
Zastanawiam się, czy chciałabym obejrzeć ten obraz.
„Chciałabym” czy „chciała bym”? Ślad w literaturze
Chciałabym mieć możliwość codziennego badania tajników naszego języka, odkrywania jego wieloaspektowej natury. Nie myślę o powrocie na uniwersytet, lecz o samodzielnych poszukiwaniach. Z zapałem sięgnęłabym po literaturę, którą wcześniej analizowałam w trakcie przygotowań do testów. Jednakże teraz ta lektura miałaby zupełnie inny wydźwięk. Odczytywanie byłoby wolne od ciężaru presji, od niepokoju związanego z egzaminem.