Fabryka Dizajnu

Dom, Psychologia, Biznes

Jak się piszeRozwój i nauka

Jak się pisze gżegżółka

Jak się pisze gżegżółka

Znasz to uczucie, kiedy patrzysz na słowo i zastanawiasz się, czy na pewno jest dobrze napisane? Dlaczego tak wiele liter, które na pierwszy rzut oka wydają się zbędne? Jednym z takich słów, które zawsze sprawiało mi kłopoty jako młodemu adeptowi języka polskiego, było „gżegżółka”. Wielokrotnie zastanawiałem się nad jego poprawną formą, a dziś podzielę się z wami moją wiedzą i doświadczeniem w tej kwestii.

Pierwsze spotkanie z gżegżółką — jak się pisze gżegżółka

Pamiętam te dni w szkole, kiedy nauczycielka dyktowała nam różne trudne słowa. A potem, czekając na ocenę, zastanawialiśmy się, czy udało nam się uniknąć błędów. „Gżegżółka” była jednym z tych słów, które sprawiało najwięcej problemów. Uczniowie nierzadko popełniali błędy, zmieniając ó na u czy nawet próbując zastosować popularną zasadę ortograficzną rz po pewnych spółgłoskach.

jak się pisze grzegrzółka, Jak się pisze gżegżółka, jak się pisze gżegżółka, jak sie pisze grzegrzółka, grzegrzółka jak się pisze, grzegrzółka jak sie pisze, jak pisze sie grzegrzółka

Ułatwienie czy komplikacja?

Być może to właśnie przez analogię do innych słów, jak „kukułka”, wielu z nas chciało napisać „gżegżułka”. Czy to nie brzmi bardziej znajomo? Ale jak mawiają niektórzy, „najpierw musisz znać reguły, żeby je łamać”. I tak właśnie jest z „gżegżółką”. Polski język, pełen wyjątków i niuansów, nieraz zaskakuje nas swoją skomplikowaną strukturą.

 

Zobacz też: Na pewno czy napewno

 

Zasada rz i ż w polszczyźnie

Na początek powróćmy do tej zasady rz. Faktycznie, w wielu słowach po spółgłoskach p, b, t, d, k, g, ch, j piszemy rz. Ale, jak to w języku polskim bywa, są wyjątki. Słowo „gżegżółka” jest jednym z nich. A wiecie dlaczego? Ponieważ jest to wyraz rodzimy. Może to być trudne do zapamiętania, ale warto. Bo czy nie jest cudowne, kiedy potrafisz napisać to słowo bez błędu?

Co kryje się za słowem?

Gżegżółka to nie tylko wyzwanie ortograficzne. To również dawna ludowa nazwa kukułki. Choć już nie tak popularna, wciąż pojawia się w literaturze i kulturze. Przywołując wspomnienia z dzieciństwa, przypomina mi się postać o nazwisku Gżegżółka z Teatrzyku Zielona Gęś. Czytając te utwory, zawsze zastanawiałem się nad tym niezwykłym nazwiskiem.

Refleksja dla obcokrajowców

Jeśli my, Polacy, mamy problem z tym słowem, wyobraźcie sobie, jak trudno jest je wymówić dla kogoś, kto dopiero uczy się polskiego. To może być świetna zabawa – spróbujcie nauczyć swojego zagranicznego przyjaciela wymowy „gżegżółka”. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to niemal niemożliwe, ale efekty są często zabawne.

Zakończenie

Język polski jest pełen tajemnic i wyjątków, które czynią go jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Ale jednocześnie jest piękny i wyjątkowy. Takie słowa jak „gżegżółka” tylko dodają mu uroku. Więc, drogi czytelniku, bądź dumny z tego, że znasz tak skomplikowany język, i nie daj się zaskoczyć nawet najtrudniejszym słowom.

Udostępnij

O autorze