Fabryka Dizajnu

Dom, Psychologia, Biznes

Jak się piszeRozwój i nauka

Jak się pisze wogóle

Jak się pisze wogóle

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie wypowiadają „wogóle” w wyjątkowym namaszczeniem, jakby zastanawiając się, jak to określenie należałoby napisać? Niektóre frazy w języku polskim wydają się być prawdziwym wyzwaniem jeśli chodzi o pisownie. Takie frazy wyróżniają się, ale i sprawiają kłopot. Jedną z nich jest niewątpliwie „w ogóle”.

 

Najczęstsze błędy, czyli jak NIE pisać (w ogóle czy wogóle)

Przez lata pracy jako polonista spotkałem się z wieloma perełkami. „Wogóle”, „wo góle”, a nawet „woogle” to tylko kilka przykładów, które widziałem na kartkach moich studentów. Czy pamiętacie ten jeden raz, gdy Wacek napisał „wo gule”? Dobre czasy.

 

Właściwa pisownia – refleksje

Kiedy po raz pierwszy natknąłem się na „wogóle”, zastanawiałem się, skąd takie błędy się biorą? Czy to fonetyka? Czy lenistwo językowe? Okazuje się, że „w ogóle” to po prostu wyrażenie przyimkowe powstałe od rzeczownika „ogół”. Nie jest to skomplikowane, lecz wymaga pewnej wrażliwości językowej.

Jak się pisze wogóle, jego pisownia, zapisywane rozdzielnie, trzecią sylabę, poprawna forma, wiem, pisownia, słowo, rzeczownikiem ogół, poprawna forma, pisownia, znaczenia, wyrażenia, ogólnie, skrót, wymowa, rzeczownikiem, sensu, wogle, rzeczownikiem, jasne, całości, piszemy, pisze, piszemy, wcale, pisze, wcale, słowo, poprawna forma, pisownia, wyrażenia, ogół, wyrażenia, pisownia,

Jak się pisze wogóle? Sprawdźmy poprawną pisownię

To jest konstrukcja przyimkowa wywodząca się od słowa ogół, podobnie jak frazy na ogół i ogółem. „W ogóle” można tłumaczyć jako „ogólnie rzecz biorąc” lub „w skrócie”, a także oznacza „wcale” czy „ani odrobinę”. W każdej sytuacji, „w ogóle” piszemy w dwóch oddzielnych słowach.

 

Czego nauczyły mnie błędy?

Pomijając fakt, że błędy są dobre dla śmiechu na lekcjach, uczą nas one czujności. Jak ten raz, kiedy próbowałem napisać „storczyk” i zamiast tego napisałem „storczek”. Czy to nie jest cudowne, jak język potrafi nas zaskoczyć?

 

W ogóle a inne wyrażenia przyimkowe

„W szkole”, „nad rzeką”, „pod stołem”. Polszczyzna obfituje w wyrażenia przyimkowe. A jednak „w ogóle” wydaje się być tym najbardziej problematycznym. Dlaczego? Czy to przez ten delikatny akcent na „ó”?

 

Zobacz, jak piszemy: Przyspieszyć czy przyśpieszyć czy tez  Tempo czy tepo 

jak się pisze wogóle

Dlaczego warto zwracać uwagę na „w ogóle”?

To proste. Poprawna pisownia „w ogóle” świadczy o naszej dbałości o język. A język to nasza wizytówka. Jak ten jeden raz, kiedy próbowałem zaimponować pewnej osobie swoją wiedzą i powiedziałem „wogle”. Nie wyszło. Dlatego warto pamiętać, że język to nie tylko słowa, ale i emocje.

 

Podsumowanie – „w ogóle” w naszym życiu

Niech „w ogóle” będzie naszym językowym storczykiem. Chwilą refleksji nad tym, jak ważne są detale. A może właśnie poprzez te drobne detale możemy dostrzec całe piękno polszczyzny? Tak w ogóle, czy nie jest to fascynujące?
Pamiętajmy, że język jest żywym organizmem, który rozwija się i zmienia. Dbajmy o niego, jak o nasz najcenniejszy storczyk w kolekcji. Bo w końcu, czy nie warto pielęgnować czegoś tak pięknego?

Udostępnij

O autorze