Fabryka Dizajnu

Dom, Psychologia, Biznes

Dom i mieszkanie

Co posadzić obok Budlei

Co posadzić obok Budlei

Budleja  to piękny krzew, który może być idealną rośliną na żywopłot. Ta szybko rosnąca roślina liściasta wytwarza wspaniałe fioletowe kwiaty, które wyrastają w kształcie stożka, co przyczyni się do uczynienia Twojego ogrodu bardziej kolorowym przez całe miesiące letnie. Jej kwiaty przyciągają pożyteczne zapylacze i pomagają roślinom rozwijać się i rozmnażać.

Choć wszystko to brzmi nieźle, być może będziesz musiał pomyśleć dwa razy, zanim kupisz taki egzemplarz do swojego ogrodu. Zastanów się co posadzić obok Budlei. Zaczynamy.

Bo posadzić obok Budlei

Krzewy te są źródłem pożywienia dla motyli. Możesz jednak poszukać roślin towarzyszących krzewom motylkowym, w których będą znajdować się również gąsienice. Aby dowiedzieć się więcej o tym, które rośliny dobrze rosną na tym agresywnym krzewie, przeczytaj ten niezbędny przewodnik, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Heliotrop peruwiański

Heliotrop, znany również jako ciasto wiśniowe lub biała królowa, to mały krzew, który wspaniale łączy się z krzewami motyli. Jej ciemnofioletowe kwiaty uzupełniają kwiaty motyli. Ponadto obie rośliny wymagają podobnej pielęgnacji, dzięki czemu można je łatwo sadzić blisko siebie.

Intensywny waniliowy smak kwiatów heliotropu przyciągnie mnóstwo zapylaczy w Twoim ogrodzie, co nie jest złe. Co więcej, krzew ten będzie idealnym towarzyszem krzewów motylkowych, zwłaszcza gdy jest sadzony jako rośliny na żywopłoty. Jeśli mieszkasz w ciepłym regionie, gdzie w miesiącach letnich temperatury są wysokie, rozważ zakup heliotropu.

Jeśli jednak uprawiasz ostoję motyli, nie zapomnij dodać roślin, które mogą jeść larwy, aby te kolorowe owady regularnie odwiedzały i wspierały je przez cały cykl życia.

Nasturcja

Nasturcja jest pożywieniem dla gąsienic. W połączeniu z krzewami motyli te wspaniałe rośliny kwitnące tworzą optymalne środowisko dla tych owadów. Ponadto, jeśli masz w pobliżu kapustę, nasturcja przyciągnie larwy i ograniczy uszkodzenia warzyw.

Możesz znaleźć te rośliny w żywych żółtych, czerwonych lub pomarańczowych kwiatach. Jasne kolory nasturium i krzewy motyli razem poprawią estetykę Twojego ogrodu w sposób, jakiego nigdy sobie nie wyobrażałeś.

Astry

Aster to kochająca słońce roślina wytwarzająca wspaniałe kwiaty przypominające stokrotki, które można znaleźć w odcieniach różu, lawendy i błękitu. W zależności od gustu możesz wybrać rośliny, które będą kontrastować lub uzupełniać krzewy motylkowe.

Ponadto zarówno aster, jak i szybko rosnące krzewy mogą rosnąć w symbiozie, nie konkurując ze sobą. Możesz zapewnić im podobną opiekę, aby dobrze się rozwijały. Ponadto obie rośliny przyciągają zapylacze, które żywią się szkodliwymi szkodnikami, co może uratować niektóre warzywa i inne rośliny, które możesz mieć w ogrodzie, przed potencjalnymi szkodami.

Co obok Budlei Dawida – na zakończenie

Budleja to roślina łatwa w utrzymaniu. Nie będzie wymagała dużego wysiłku z Twojej strony. Budleje możesz sadzić jako rośliny żywopłotowe lub stworzyć oszałamiające rezerwaty dla motyli. Aby uzyskać lepsze rezultaty, połącz je z roślinami towarzyszącymi krzewami motylkowymi, które umieściliśmy na tej liście. Nie zapomnij o regularnym przycinaniu rośliny, aby zapobiec jej zasiedlaniu ogrodu.

Na koniec, jeśli Twoim celem jest przyciągnięcie motyli do ogrodu, rozważ dodanie roślin, które będą jeść larwy. Rzeczywiście, choć przyciąganie dorosłych motyli może sprawić, że Twój ogród będzie wyglądał ładniej, jeśli chcesz mieć stały dochód z tych owadów, musisz pomyśleć o wszystkich etapach cyklu życia, przez które przechodzą.

Udostępnij

O autorze