Fabryka Dizajnu

Dom, Psychologia, Biznes

Rozwój i nauka

Design for your life

Design for your life

Jak dobrze pamiętacie, każda rzecz, którą codziennie dostrzegamy, od smartfona po krzesło, na którym teraz siedzisz, jest wynikiem pracy projektantów. Wydobywają oni z otchłani problemów konkretną kwestię i przechodzą przez proces twórczy, aby ją rozwiązać. Tak powstają niewielkie fragmenty naszej rzeczywistości. To niesamowite, prawda? Teraz, wyobraźcie sobie użycie tych samych technik do projektowania czegoś równie ważnego, ale o wiele bardziej abstrakcyjnego – naszego własnego życia.

Projektowanie życia, czy to możliwe?

Właśnie tutaj, moi drodzy wkraczają Bill Burnett i Dave Evans. Swoją książką „Designing Your Life” wyważają drzwi, tak metaforycznie. Pokazują nam, że projektowanie nie ogranicza się tylko do fizycznych przedmiotów. Myślenie projektowe może służyć do tworzenia życia. Jego optymalizacji. Życia, które jest zarówno satysfakcjonujące, jak i pełne sensu, niezależnie od wieku, zawodu czy miejsca, w którym się znajdujemy. To jest właśnie siła projektowania. Uważam, że książka Designing Your Life jest warta polecenia każdemu, kto chce zmiany. Kto zrobić pierwszy krok, ale nie wie, jak zacząć. Design for your life i hasta la vista 🙂

okładka książki Designing Your Life - Everything in our lives was designed by someone

Przemyślana metoda projektowania życia

„Designing Your Life” prowadzi nas przez proces kreowania satysfakcjonującego życia, wykorzystując metodologię projektowania. To nie jest jednak proces prosty. To ciągła praca, w której eksperymentujemy, poszukujemy drogi, tworzymy prototypy, iterujemy. Ta książka nie jest przepisem na sukces. To raczej mapa. Wskazuje kierunek. Pomaga znaleźć drogę do życia zgodnego z naszymi wartościami i pasjami.

Wykorzystanie myślenia projektowego w praktyce

Książka jest pełna praktycznych narzędzi. To nie jest książka na jeden wieczór. Korzystając z rad, zacząłem eksperymentować z różnymi rozwiązaniami w swoim codziennym życiu. Jakie efekty? Zmieniłem swoje nawyki poranne. Zacząłem planować swój czas w sposób bardziej efektywny. Zauważyłem, że moje życie stało się bardziej produktywne i satysfakcjonujące. Staram się żyć na własnych warunkach. Trochę zaskoczyło mnie, jak łatwo mogłem dostosować myślenie projektowe do mojej codziennej rutyny.

design your life
design your life

Cenne narzędzia do projektowania życia

Książka ta jest nie tylko inspirująca, ale także praktyczna. To nie jest czyste lanie wody. Znajdziemy w niej narzędzia. Narzędzia te, pomogą lepiej zorganizować i planować nasze życie w sposób spójny z naszymi wartościami i pasjami. Design for your life – jak mówi temat tego artykułu. Pomoże nam ona znaleźć nasz własny kierunek i zaplanować nasze życie na naszych warunkach.

Wnioski po lekturze „Designing Your Life”

Czytając „Designing Your Life”, zdałem sobie sprawę, że projektowanie nie jest tylko sztuką tworzenia przedmiotów. Co generalnie mnie nie interesuje. Co dla mnie ważne – jest sposobem na tworzenie lepszego życia. Może to wydawać się czymś oczywistym, ale dopiero teraz do mnie to tak naprawdę dotarło. Dopiero po przeczytaniu książki. To jest prawdziwe, kreatywne podejście do życia, które przynosi ze sobą ciągłe zaskoczenia i możliwości. Polecam tę książkę każdemu, kto szuka nowego spojrzenia na swoje życie i chce zacząć świadomie go projektować.

Udostępnij

O autorze