Fabryka Dizajnu

Dom, Psychologia, Biznes

Dom i mieszkanie

Histereza co to

Histereza co to

Ludzie skupiają się na skomplikowanych terminologiach, takich jak „histereza”, i najczęściej terminy te można uprościć za pomocą łatwego wyjaśnienia, które może zrozumieć każdy. W ten sam sposób histereza jest uważana za terminologię inżynierską używaną do wyjaśnienia prostego „opóźnienia”. Chodzi konkretnie o to, że reakcja opóźnia się o krok lub akcję. Przyjrzyjmy się bliżej temu prostemu przykładowi poniżej.

Przykład histerezy

Jeśli ściśniesz kawałek pianki, a następnie go zwolnisz, usłyszysz trzaskający dźwięk, jakby pianka wróciła do swojej pierwotnej formy. Nie robi tego jednak od razu. Wraca do normalnego stanu w zwolnionym tempie. Opóźnia tę akcję do momentu uwolnienia rąk. Inne formy histerezy działają w ten sam sposób.

Histereza kotła

Histerezę kotła można prosto wytłumaczyć. Jest to zakres nieczułości, to pojęcie, które może brzmieć skomplikowanie, ale jest kluczowe dla zrozumienia działania systemów grzewczych. Ułatwi zrozumienie tego terminu prosty przykład. Przykładowo podgrzewa wodę do 50°C. Kiedy woda osiągnie tę temperaturę. Kocioł przechodzi w tryb podtrzymania. Oznacza to, że nie będzie dalej ogrzewać wody. Co się dzieje, gdy temperatura wody zacznie spadać? Czy kocioł natychmiast zacznie ogrzewać wodę, gdy spadnie poniżej 50°C? Odpowiedź brzmi: niekoniecznie. Kocioł uruchomi się ponowne dopiero, gdy temperatura spadnie do wartości o 5°C niższej od temperatury zadanej, czyli do 45°C.
Zbyt częste włączanie i wyłączanie kotła może prowadzić do nadmiernego zużycia energii. Do tego może to skrócić żywotności urządzenia. Dlatego też wartość histerezy jest tak ważna.

Histereza CWU – co to

Czym jest histereza CWU? Odpowiedź na pytanie jest proste. Różnica pomiędzy temperaturą zadaną na piecu albo bojlerze (w przypadku tego drugiego,  warto wspomnieć, że optymalna histereza CWU jest uwarunkowana od miejsca zamontowania czujnika), a temperaturą właściwą czyli inaczej zadanej temperatury.

Termostat

Histereza jest powszechnie stosowana podczas stosowania układów magnetycznych i elektronicznych. Termostaty są doskonałym przykładem. Bez odwoływania się do zastosowań technicznych i definicji histerezy, przyjrzyjmy się, jak odnosi się ona do termostatów. Termostat histerezy również przechodzi podobny ruch; opóźnia sygnały z otoczenia, którego głównym celem jest oszczędzanie energii, a także zapobieganie trwałemu zużyciu pieca lub klimatyzatora w wyniku częstego włączania i wyłączania.

Słaba izolacja

Jeśli mieszkasz w domu, który jest słabo izolowany, a temperatura na zewnątrz wynosi 104 stopnie, główną obawą jest to, ile czasu zajmie ciepło przedostawanie się do domu podczas pracy klimatyzatora. Wierzcie lub nie, ale to nie zajmie dużo czasu. Dzięki dobremu systemowi HVAC Twój dom ochłodzi się do około 72 stopni, co jest całkiem komfortowe. Gdy izolacja jest niewystarczająca, w ciągu około minuty temperatura wzrośnie do 73 stopni i klimatyzator ponownie się uruchomi. Cykl ten jest często powtarzany, ponieważ jednostka klimatyzacyjna przepracowuje się ze względu na słabą izolację. Trudno zatem utrzymać komfortową temperaturę w domu.

Oszczędzać energię

Nie sklasyfikowałbyś tego termostatu jako termostatu histerezy ze względu na brak histerezy w programowaniu. Z tego powodu będzie się stale włączać i wyłączać. Dzięki termostatowi histerezy możesz ustawić temperaturę na 72 stopnie i być w stanie ją utrzymać. Dlaczego? Temperatura wzrośnie do 74 stopni, po czym spadnie do 71 stopni, co umożliwi odprężenie systemu HVAC. Oszczędza to zużycie i zwiększa efektywność energetyczną.

Wniosek

Ważne jest, aby system HVAC działał wydajnie, dlatego można rozważyć zastosowanie termostatu histerezy. Z pewnością będzie to działać w Twoim najlepszym interesie. Porozmawiaj z wykonawcą instalacji HVAC, aby omówić swoje najpilniejsze potrzeby.

Udostępnij

O autorze