Fabryka Dizajnu

Dom, Psychologia, Biznes

Dom i mieszkanie

Storczyk pielęgnacja

Storczyk pielęgnacja

W dziedzinie ogrodnictwa istnieją rośliny wymagające pewnej ręki. A storczyki? One domagają się mistrzostwa. Latami skrupulatnie pielęgnuję te rośliny oraz inne, które zostały zaniedbane. Jedno jest pewne: pielęgnacja storczyka to sztuka.

Uprawy storczyków w zależności od gatunków storczyków

Storczyki to jedne z najbardziej różnorodnych i fascynujących rodzin roślin na świecie. Posiadają tysiące gatunków. Są rozsiane na niemal każdym kontynencie. Każdy gatunek posiada unikatowe cechy. Każdy adaptuje do swojego naturalnego środowiska. Przykładem jest Phalaenopsis. Ta odmiana jest często nazywana „storczykiem motylowym”. Dlaczego? Z powodu kształtu swoich kwiatów. Przypominają one skrzydła motyla.

Innym popularny gatunek w uprawie domowej to Dendrobium. Charakteryzuje się długimi pędami. Jego kwiaty mają różnorodne barwy.

Cattleya jest znana ze swoich dużych, efektownych kwiatów. Kwiaty mają intensywne barwy. Oprócz tych bardziej znanych przedstawicieli istnieją gatunki storczyków przystosowane do życia w ekstremalnych warunkach. Znajdujemy je w wilgotnych tropikach, w suchych górskie regiony. Każdy gatunek storczyka ma swoją unikatową historię ewolucji. To czyni tę rodzinę roślin niezwykle interesującą. I to zarówno dla botaników, jak i dla miłośników ogrodnictwa.

Storczyk pielęgnacja, pielęgnować storczyki, ich korzenie, uprawy storczyka, temperaturze pokojowej, uprawy storczyków, pielęgnować storczyki, uprawy storczyków, uprawy storczyka, uprawy storczyków, hodowli storczyków, pięknymi kwiatami, pielęgnacji storczyków, podlewanie storczyków, nawozimy storczyków bezpośrednio, pąki kwiatowe, delikatne korzenie, przezroczystych osłonkach, storczyki cieszą, ich kwitnienie, większość storczyków, składniki odżywcze, prawidłowego wzrostu, wieloma pąkami, jędrnymi korzeniami, trzecim podlewaniu, miękką wodą, każdym sklepie ogrodniczym, zwykłej ziemi, nowe kwiaty,
Jak pielęgnować storczyki

Idealne miejsce – światło to klucz

Nie każde okno nadaje się dla storczyka. Wschód lub zachód to ich ulubione kierunki. Niemal wszystkie odmiany unikają ekspozycji południowej, poza kilkoma jak Cattleya czy Dendrobium. Ważne, by roślina nie była narażona na bezpośrednie słońce – grozi poparzeniem. Ale pamiętaj, okna północne to zbyt mało światła. Storczykowi trzeba dać to, czego potrzebuje.

Pomiędzy dniem a nocą

Storczyki wymagają sporej ilości światła, ale w postaci delikatnie rozproszonej. Idealne miejsce dla doniczki to parapet od strony wschodniej. W przypadku innej lokalizacji konieczne jest dostarczenie roślinie odpowiedniej ilości cienia. W cieplejszych miesiącach doniczki ze storczykami można przenieść na balkon czy taras, zwracając jednak uwagę, aby unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Bowiem, bezpośrednie promienie mogą spowodować poparzenie wrażliwych płatków kwiatu.

Balkon czy parapecie – letni wypoczynek

Latem storczyki docenią balkon, jeśli aura pozwoli. Ważna jest jednak temperatura nocna – powyżej 18 stopni. I zawsze pamiętaj, by chronić je przed szkodliwymi promieniami słońca.

pielęgnować storczyki

Temperatura i wilgotność – ciepło, ale z umiarem

Falenopsis wymaga temperatury 23-27 stopni w dzień i chłodniejszej nocy. Cattleya natomiast będzie szczęśliwa w temperaturze 18-22 stopni w dzień. Ale bez względu na odmianę – wilgotność to klucz. Jeśli potrafisz zapewnić im wilgotne powietrze, ale nie przesadzisz z wodą – to już połowa sukcesu. Wahania temperatury nie będą im sprzyjać.

Podlewanie – sztuka równowagi, czyli jak podlewać storczyki

Storczyki nie przepadają za przemokniętym podłożem. Sprawdzaj wilgotność podłoża regularnie, unikaj zalewania. Używaj miękkiej wody o temperaturze pokojowej.

Jak podlewać storczyki

Storczyki preferują suchsze podłoże. Należy je nawodnić, dopiero gdy gleba w doniczce jest zupełnie sucha. Można to ocenić, na przykład, bazując na wadze naczynia. Sucha doniczka będzie znacząco lżejsza w porównaniu z tą zawierającą mokrą glebę. Czas schnięcia ziemi może wynosić od paru dni do nawet kilku tygodni. Nadmierne nawodnienie grozi storczykom zepsuciem korzeni, dlatego ważne jest, by pilnować tego schematu podlewania.

Więcej o uprawie storczyków — o jakiej porze podlewać storczyki?

Kluczowe jest również pamiętanie o tym, że storczyki najlepiej podlewać w godzinach porannych. Pozwoli to podłożu na wyschnięcie przed nadejściem nocy, co uchroni roślinę przed potencjalnymi chorobami spowodowanymi przez niską temperaturę i mokre miejsca. Chociaż storczyki nawadniamy dokładnie, upewniając się, że cała ziemia jest nasączona, niezbędne jest usunięcie nadmiaru wody z podstawki. Nie powinno się jej tam pozostawiać.

pielęgnować storczyki

Podlewanie storczyków wodą destylowaną

Idealnym źródłem wody dla tych roślin jest woda destylowana, chociaż można też użyć przegotowanej wody z kranu. Jeśli region jest wolny od zanieczyszczeń, storczyki mogą korzystać z wody deszczowej, co jest dla nich bardzo korzystne. W czasie, gdy rośliny odpoczywają, podlewanie powinno być znacząco zredukowane.

Kwitnienie – chwila triumfu

Różnica temperatury pomiędzy dniem a nocą to klucz do obfitego kwitnienia. Jeśli kwiat przekwitnie – cierpliwie czekaj, aż pęd całkowicie uschnie, zanim go przyciąć. Cierpliwość w pielęgnacji storczyków to cnota.

Substrat – sekret w korzeniach

Z natury storczyki nie rosną w ziemi, a w koronach drzew. Dlatego podłoże z mchu, kory i chipsów kokosowych to ich raj. Szukaj produktów dedykowanych. Zapewnią odpowiednie warunki, które storczyk doceni.

Storczyk pielęgnacja

Nawożenie – dodatkowy zastrzyk energii

Storczyki docenią odrobinę nawozu dedykowanego dla nich. Ale pamiętaj, umiar w nawożeniu to podstawa.

Jak pielęgnować storczyki — nawożenie storczyka

Aby storczyki rozwijały się w optymalny sposób, kluczowe jest regularne dostarczanie im składników odżywczych. A więc w praktyce nawożenie storczyka. Do tego celu najlepiej używać specyfików dedykowanych orchideom, dostępnych w centrach ogrodniczych. Ważne jest, aby przestrzegać rekomendowanego dawkowania podanego na etykiecie produktu.

Zobacz: Jak uratować storczyka

 

Składniki pokarmowe w odpowiednim czasie

Zbyt obfite nawożenie może okazać się szkodliwe dla kwiatu. Oprócz podlewania z nawozem storczyki mogą czerpać korzyści z odżywiania poprzez opryskiwanie ich liści. Należy pamiętać, aby nie nawozić roślin w czasie ich okresu spoczynku, natomiast od wiosny do jesieni dostarczanie składników odżywczych jest kluczowe dla ich wzrostu. Bezpośrednio po przesadzaniu storczyka warto dać mu chwilę odpoczynku i zaczekać z nawożeniem co najmniej miesiąc.

Jak mieć zadbane storczyki — piękne storczyki i ich korzenie

Pielęgnacja korzeni storczyka jest tak samo ważna jak dbałość o jego kwiaty czy liście. Jako doświadczony ogrodnik, znam tajemnicę, że zdrowe korzenie to fundament prawidłowego rozwoju tej wyjątkowej rośliny. Korzenie storczyków są nie tylko narzędziem do pobierania wody i składników odżywczych, ale pełnią też funkcję respiracyjną, co sprawia, że wymagają dostępu do powietrza. Dlatego właśnie używamy do nich specjalnego podłoża, które zapewnia im odpowiednią porowatość i cyrkulację powietrza. Regularnie warto kontrolować stan korzeni, usuwając te zwiędłe i uszkodzone.

Storczyk pielęgnacja

Uratowane korzenie storczyków — jak pielęgnować storczyki

Jeśli zauważymy, że większość korzeni jest mokra i zgniliznowata, to świadczy to o nadmiernym podlewaniu. Warto też pamiętać, że storczyki naturalnie wytwarzają korzenie powietrzne, które wychodzą poza krawędź doniczki. To zupełnie naturalne zachowanie i nie ma potrzeby ich przycinania czy ukrywania. W rzeczywistości, to te korzenie często dają nam najwięcej informacji o stanie nawodnienia rośliny. Jeśli są one srebrzyste i sztywne, storczyk potrzebuje wody; jeśli są zielone i miękkie, roślina jest dobrze nawodniona. Pamiętajmy, że dbałość o korzenie to klucz do zdrowego storczyka.

Zobacz: Jak uratować przelanego storczyka

 

Podsumowanie

Pamiętając o tych zasadach i dodając odrobinę pasji, storczyki odwdzięczą się pięknem kwiatów. Bo każdy storczyk to małe dzieło sztuki, które warto pielęgnować.

Udostępnij

O autorze