Fabryka Dizajnu

Dom, Psychologia, Biznes

PoradyTechnologia

Jak projektować strony internetowe

Jak projektować strony internetowe

W dzisiejszym świecie umiejętność projektowania stron internetowych staje się coraz ważniejsza i jest obecnie niezbędną umiejętnością projektantów. Projektowanie stron internetowych może być dość skomplikowane i zniechęcające, ale wraz z rozwojem Internetu i technologii projektowanie stron internetowych może być obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W Internecie jest wiele zasobów i każdy może samodzielnie nauczyć się bycia świetnym projektantem stron internetowych. W tym artykule poprowadzę Cię krótko, jak nauczyć się projektowania stron internetowych w domu.

Co to jest projektowanie stron internetowych?

Wielu młodych lub nowych projektantów często błędnie rozumie koncepcję projektowania stron internetowych. Projektowanie stron internetowych oznacza projektowanie stron internetowych wyświetlanych w Internecie. Zwykle odnosi się to do aspektów związanych z doświadczeniem użytkownika podczas tworzenia witryny internetowej, a nie do tworzenia oprogramowania. Dlatego nawet osoba bez wiedzy technicznej może zostać świetnym projektantem stron internetowych, korzystając z platform takich jak Mockplus , Figma czy Sketch . Oczywiście byłoby wspaniale, gdybyś znał jakiś język kodowania (HTML, CSS, Java), ale nie możesz zagłębić się w programowanie front-endu, to nie jest sedno projektowania stron internetowych. Podstawą projektowania stron internetowych jest obraz i interakcja. Ma na celu rozwiązanie problemów komunikacyjnych pomiędzy użytkownikami a informacjami na stronach internetowych.

Jakie umiejętności muszą posiadać projektanci stron internetowych?

Jako młodzi projektanci możesz mieć wątpliwości, jakie umiejętności należy opanować, rozpoczynając karierę. W tej części przyjrzymy się najważniejszym umiejętnościom, jakie musi posiadać młody projektant stron internetowych. Teraz zanurzmy się.

 • Opanuj podstawowe zasady projektowania wizualnego

Mówiąc najprościej, projektowanie wizualne to proces ulepszania interfejsu użytkownika i UX strony internetowej/aplikacji poprzez elementy i efekty wizualne, w tym kolory, ilustracje, fotografię, typografię, układy, białe przestrzenie i tym podobne. W przeciwieństwie do projektowania interfejsu użytkownika, skupia się bardziej na efektach wizualnych projektowania stron internetowych/aplikacji i ma na celu zaangażowanie użytkowników. Jako początkujący, jeśli chcesz mieć świetny projekt wizualny, musisz pamiętać o podstawowych zasadach skali, hierarchii wizualnej, równowadze, kontraście i gestalcie, które mogą pomóc Ci zwiększyć zaangażowanie i użyteczność.

 • Aby nauczyć się projektowania układu

Projektowanie układu to proces rozmieszczania elementów wizualnych — takich jak tekst, obrazy i kształty — na danej stronie. Projekt układu ma kluczowe znaczenie przy projektowaniu witryny internetowej, ponieważ może określić ogólny wygląd i powiązania między elementami graficznymi na stronie, aby zapewnić płynny przepływ komunikatów i zmaksymalizować wydajność.

 • Aby poznać zasady kolorów

Różne kombinacje kolorów na danej stronie mogą zapewnić odwiedzającym różne doświadczenia i kontrasty wizualne, co czyni ją krytycznym elementem projektu witryny internetowej. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami dotyczącymi kolorów, które pomogą Ci stworzyć skuteczne schematy kolorów dla Twojej witryny.

 • Opanowanie podstawowej wiedzy z zakresu projektowania interakcji

Projektowanie interakcji polega na tworzeniu angażujących interfejsów z przemyślanymi zachowaniami. Projektanci stron internetowych muszą posiadać podstawową wiedzę na temat projektowania interakcji, na przykład tworzenia strategii projektowania, identyfikowania kluczowych interakcji w modelu szkieletowym i interakcji prototypów, co może pomóc w stworzeniu przyjaznego dla użytkownika doświadczenia dla odwiedzających.

 • Aby nauczyć się korzystać z narzędzia do prototypowania i projektowania

Istnieje wiele narzędzi do prototypowania i projektowania, które możesz wykorzystać do stworzenia swojej witryny internetowej. Jako początkujący musisz wybrać taki, jak Mockplus , który jest łatwy w użyciu i oferuje różne wbudowane komponenty, które pomogą Ci szybko uzyskać pierwsze wrażenie wizualne dotyczące Twojej przyszłej witryny internetowej. Dzięki Mockplus nie musisz czekać na ostateczny projekt ekranu, a zamiast tego możesz zweryfikować swoje pomysły w ciągu kilku minut.

 • Aby zrozumieć podstawowy język kodowania (HTML, CSS)

Jak wspomniano powyżej, projektowanie stron internetowych nie polega na tworzeniu oprogramowania i nie musisz zagłębiać się w rozwój front-endu. Jednak jako projektantowi posiadanie podstawowej wiedzy programistycznej pozwala na bardziej efektywną współpracę z programistami. 

 • Zapoznaj się z produktem swojej firmy i grupą użytkowników

Nieważne, czy jesteś początkującym, czy profesjonalnym projektantem, celem Twojego projektu jest przedstawienie klientom wartości Twojego produktu lub firmy. Zatem ostatnią, ale najmniej ważną umiejętnością projektanta jest posiadanie jasnej osobowości i stworzenie projektu spełniającego potrzeby klientów.

Pięć podstawowych elementów projektowania stron internetowych

Po opanowaniu wszystkich powyższych umiejętności nadszedł czas, aby przewrócić stronę w szkicowniku i rozpocząć projektowanie strony internetowej. Oto pięć podstawowych elementów projektu, które warto zadbać o to, aby były dobrze wykonane.

 • Ogólny układ

Ogólny wygląd Twojej witryny jest kluczowym elementem projektowania stron internetowych. Badania to stwierdzają

użytkownicy potrzebują tylko 50 milisekund, aby wyrobić sobie opinię o Twojej witrynie lub firmie, a to zadecyduje o tym, czy pozostaną, czy opuszczą Twoją witrynę. Dlatego musisz zachować prostotę, przejrzystość i dostępność swojego projektu, a jednocześnie używać projektów opartych na siatce, aby utrzymać porządek i porządek elementów projektu, tworząc w ten sposób świetny ogólny układ.

 • Schemat kolorów

Paleta kolorów i czcionki w Twojej witrynie bezpośrednio wpływają na opinię odwiedzających Twoją witrynę i są tym, od czego zaczyna większość początkujących projektantów. Zastanawiasz się jaką kolorystykę wybrać? Wystarczy zwrócić się do perspektywy swojej marki lub branży – wraz z danymi demograficznymi docelowych odbiorców – pomoże to zaoszczędzić obciążenie pracą i sprawi, że będzie to dość bezbolesny proces.

 • Typografia

Mówiąc o typografii lub projekcie czcionki , musisz sprawić, aby tekst był łatwo czytelny, co ogólnie oznacza, że ​​główna kopia powinna mieć co najmniej 16 pikseli. Idealnym rozwiązaniem jest użycie czcionki uzupełniającej w nagłówkach lub akcentach, ale nie należy przekraczać trzech krojów pisma ani niepotrzebnych dostosowań rozmiaru.

 • Nawigacja

Nawigacja odgrywa integralną rolę w sposobie interakcji użytkowników z Twoją witryną lub produktami i korzystania z nich.

Projektowanie nawigacji to dyscyplina polegająca na tworzeniu, analizowaniu i wdrażaniu sposobów poruszania się użytkowników po witrynie internetowej lub aplikacji. Po prostu poświęć trochę czasu na umieszczenie elementów nawigacyjnych we właściwym miejscu w witrynie. Możesz umieścić je w nagłówku, treści i stopce witryny, ale po prostu służyć do jak najszybszego kierowania odwiedzających do żądanych informacji.

 • Treść

Po przygotowaniu układu, schematu kolorów, krojów pisma i projektu nawigacji, musisz teraz dodać treść do swojej witryny, aby była wiarygodna i zdolna do dostarczania produktów i usług najwyższej klasy. Wydajność jest kluczowa, ponieważ dodatkowe słowa mogą przeszkodzić i przyćmić główne zalety Twojej marki. Pomyśl więc krótko i treściwie, aby Twoje treści były uporządkowane i zawierały informacje.

Wykorzystanie AI w tworzeniu stron intenetowych

Od czasu wydania ChatGPT w listopadzie zeszłego roku w Internecie huczą dyskusje na temat możliwości stosowania narzędzi do projektowania stron internetowych opartych na sztucznej inteligencji.

Niektórzy zachwalają jego zdolność do szybkiego wyrzucania kopii stron internetowych i sugerują pomysły na obrazy jako sposób na usprawnienie procesów i uwolnienie projektantów od bardziej intelektualnych, kreatywnych części ich pracy . Inni są jednak bardziej sceptyczni: wyniki generowane przez sztuczną inteligencję mogą być stronnicze, niedokładne, a nawet plagiatowe.

Trudno na razie powiedzieć, jakie będzie to miało konsekwencje dla świata designu. Dobrym punktem wyjścia jest jednak podstawowe zrozumienie sposobu ich wykorzystania. W tym artykule omówiono, jak używać narzędzi AI do wspomagania procesu projektowania stron internetowych, dzięki czemu można samemu przetestować ten proces i rozważyć jego zalety i wady.

Narzędzie AI nr 1: ChatGPT

ChatGPT nie wymaga wiele, aby zacząć. Po zarejestrowaniu możesz rozpocząć rozmowę ze swoim nowym przyjacielem wyposażonym w sztuczną inteligencję. Interfejs użytkownika jest prosty i łatwy w nawigacji.

Narzędzie AI nr 2: Midjourney

Midjourney to popularny generator obrazów internetowych AI. Obrazy tworzone są z opisów tekstowych – podpowiedzi. Obecnie dostępne są 4 wersje Midjourney, z których najnowsza została wydana w wersji alfa w listopadzie 2022 roku. 
Dostęp do Midjourney można uzyskać za pośrednictwem oficjalnego serwisu Discord, a grafika jest generowana przez boty Discord. Po wpisaniu polecenia /imagine i pojawieniu się monitu otrzymasz 4 propozycje swojej grafiki. Możesz wygenerować kolejne 4 wersje każdego obrazu lub wyrenderować je w wyższej rozdzielczości i pobrać. 

Choć było to przewidywalne, chciałem wykorzystać grafikę utworzoną w Midjourney na mojej stronie internetowej jako elementy projektu. Zdecydowałem się wybrać podobne podejście, jakie musiałem zastosować w ChatGPT i najpierw napisać ogólny monit z prośbą o utworzenie układu strony internetowej z aplikacją do pielęgnacji roślin. 

Udostępnij

O autorze