Fabryka Dizajnu

Dom, Psychologia, Biznes

Zdrowie i Psychologia

ISFJ

ISFJ

Kim jest ISFJ?

ISFJ, zwany również Obrońcą, to jeden z 16 unikalnych typów osobowości, określanych w oparciu o test MBTI. W mojej karierze jako psycholog miałem przyjemność pracować z wieloma osobami ISFJ. Każdy z nich był inny. Z drugiej strony jednak wszyscy dzielili pewne wspólne cechy.

Głęboka analiza typu Obrońca. Jaki jest ISFJ?

Na pierwszy rzut oka, ISFJ jest kimś, kto żyje, by pomagać innym. To te osoby, które poświęcają się dla rodziny, dla przyjaciół. Jednakże, za ich serdeczną naturą kryje się stalowy rdzeń. Właśnie takie sprzeczności czynią ten typ osobowości niezwykle fascynującym.

Pracując z pewnym pacjentem – nazwijmy go Adam – zauważyłem, jak wielką wagę przywiązuje on do tradycji. Dla Adama, ISFJ, bycie wiernym tradycji to więcej niż zwykły nawyk. To kompas, który kieruje jego decyzjami.

isfj, osobowość isfj, typ osobowości isfj, znani obrońcy, osobowość obrońcy, isfj, osobowości isfj, predyspozycje zawodowe, typ osobowości isfj, typu osobowości isfj, własne uczucia, tacy ludzie, ich potrzeby, typów osobowości isfj, osoby isfj, czynienie dobra, przyjmowaniem krytyki, nowych zadaniach, praktyczne zastosowanie, osobowość typu obrońca, tacy ludzie, osobowość typu obrońca, osobowość isfj,

Cechy wyróżniające ISFJ? Jak zachowuje się ISFJ?

Wśród najbardziej charakterystycznych cech ISFJ można wskazać:

 • Empatię i altruizm
 • Wysoką asertywność
 • Dbającą o detale naturę
 • Trudność z adaptacją do nowości

Ale co ważniejsze, w ich życiu to relacje z ludźmi mają priorytet. Spotkałem się z wieloma ISFJ, którzy czuli się niespełnieni, gdy ich wysiłki nie były doceniane.

ISFJ Osobowość a życie codzienne

Kiedyś jedna z moich pacjentek, Anna, opowiedziała mi o tym, jak trudno jej jest zaakceptować krytykę. Dla Anny, jak dla wielu ISFJ, słowa mają ogromne znaczenie. Chociaż bardzo się starała, brak docenienia i krytyka były dla niej ciężarem, który utrudniał jej działanie.

ISFJ

ISFJ w zawodzie

Ludzie o takiej osobowości często odnoszą sukcesy w zawodach wymagających empatii i precyzji. Wspomniany wcześniej Adam to lekarz. W medycynie, gdzie precyzja idzie w parze z empatią, odnajduje się idealnie.

Mity i rzeczywistość

Jest wiele mitów na temat ISFJ. Uważa się ich za ludzi, którzy nie są elastyczni czy nie potrafią się dostosować do zmieniających się okoliczności. W rzeczywistości ISFJ po prostu ceni sobie stabilność.

Znane osoby o typie ISFJ

Kiedy myślimy o ISFJ w kontekście znanych osób, przychodzą nam na myśl takie nazwiska jak Królowa Elżbieta II czy Beyonce. Ale są też tacy, którzy nie są na pierwszych stronach gazet, a jednak ich wpływ na świat jest ogromny.

ISFJ

Czy jesteś Obrońcą? Sprawdź to testem

Podajemy przykładowe pytania pomocne do określenia typu ISFJ:

 1. Czujesz się bardziej komfortowo w znanej sytuacji niż w nowej. a) Zgadza się b) Nie zgadza się
 2. Często opierasz swoje decyzje na uczuciach niż na analizie logicznej. a) Zgadza się b) Nie zgadza się
 3. Wolisz konkretne i rzeczywiste informacje niż teorie i abstrakcje. a) Zgadza się b) Nie zgadza się
 4. Cenisz harmonię i współpracę w grupie bardziej niż wyrażanie własnego zdania. a) Zgadza się b) Nie zgadza się
 5. Zwracasz dużo uwagi na szczegóły i dbasz o dokładność w tym, co robisz. a) Zgadza się b) Nie zgadza się
 6. Dla Ciebie ważniejsze jest to, jak się czujesz, niż to, co myślisz. a) Zgadza się b) Nie zgadza się
 7. Wolisz planować wydarzenia z wyprzedzeniem niż działać spontanicznie. a) Zgadza się b) Nie zgadza się
 8. Bardzo przejmujesz się uczuciami innych ludzi. a) Zgadza się b) Nie zgadza się

Pamiętaj, że tylko kilka przykładowych pytań. Ostateczne określenie typu osobowości zazwyczaj wymaga bardziej kompleksowego testu. Potrzeba większej ilością pytań oraz analizy przez profesjonalistę w dziedzinie typologii osobowości.

ISFJ osobowość – podsumowanie 

ISFJ to niezwykle fascynujący typ osobowości, pełen sprzeczności. Mając możliwość pracy z wieloma przedstawicielami tego typu, zauważyłem, jak wielkie serce i determinację kryją za ich spokojnymi twarzami. Warto zatem zanurzyć się w ich świecie, by zrozumieć, co naprawdę je napędza.

Udostępnij

O autorze