Fabryka Dizajnu

Dom, Psychologia, Biznes

Jak się piszeRozwój i nauka

Jak się pisze wujek

Jak się pisze wujek

Pamiętasz ten moment w klasie, kiedy poproszono cię o napisanie wypracowania o rodzinie i nagle zapomniałeś, jak się pisze „wujek”? Być może sądzisz, że takie pytanie nie ma znaczenia. Ale ma. Jestem polonistą z wieloletnim doświadczeniem, a historia języka to moja pasja. Pozwólcie, że przedstawię wam tę kwestię w zupełnie inny, bardziej ludzki sposób.

Słowo, które myli wielu

Pewnego dnia pewien mój uczeń napisał mi „wójek”. Choć to błąd, zrozumiałem, skąd się wziął. Wielu z nas pomyliłoby „wujek” z „wójt”. Czemu? Bo oba te słowa są do siebie podobne. Ale przede wszystkim jesteśmy ludźmi wzrokowymi. Kiedyś, podczas wakacji w górach, pewien starszy pan powiedział mi: „Tak jak góry mają wiele szlaków, tak nasz język ma wiele ścieżek, które prowadzą do błędu”.

Wujek — skąd to słowo?

Słowo „wujek” jest zdrobnieniem słowa „wuj”, a to z kolei jest obecne w polskim języku od pokoleń. Nasza tradycja językowa jest jak stary dąb — nie możemy jej zmieniać z dnia na dzień. Przypominam sobie anegdotę ze szkoły, kiedy pewien nauczyciel zawsze mówił: „Język jest jak rzeka — płynie i zmienia się, ale pewne rzeczy pozostają niezmienne”.

 

Zobacz też: Na pewno czy napewno

 

Widziałeś kiedyś wójta w gminie?

Jest to stanowisko, a nie osoba z rodziny. I tak jak rzeka ma różne odgałęzienia, tak język ma różne znaczenia dla podobnych słów. Moja babcia zawsze powtarzała: „Nie mów wuj, kiedy myślisz o wójcie. I odwrotnie”. To takie proste, prawda?

Jak się pisze wujek, jak sie pisze wujek, wujek jak sie pisze, jak pisze sie wujek

Wujek, stryjek, a może wujaszek?

Znałem kiedyś dziewczynę, która miała problem z nazwaniem swojego wujka. Dlaczego? Bo nie wiedziała, czy jest to brat jej matki, czy ojca. A przecież to proste! Wujek to brat matki, a stryjek to brat ojca. Czujesz różnicę? Kiedyś ludzie byli bardziej pedantyczni w tych kwestiach. Dziś jest inaczej, ale warto wiedzieć.

 

Zobacz też: Spowrotem czy z powrotem

 

Zastanawiasz się nad pisownią „wujek”?

Nie jesteś sam. Wielu ludzi, nawet tych najbardziej wykształconych, ma z tym problem. Ale teraz wiesz, jak to jest. Zastanawiam się, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad głębokością naszego języka? Może teraz zaczniesz.

Podsumowując

Język polski jest skomplikowany, pełen zakamarków i niuansów. Ale jest też piękny, bogaty i warto go pielęgnować. Pamiętajcie o tym, kiedy następnym razem zastanowicie się nad pisownią słowa „wujek”. Bo język to nie tylko słowa, to także nasza historia, tradycja i dusza narodu. Czy nie warto więc poświęcić chwili, aby go lepiej poznać?

Czy czujesz teraz pewność w kwestii pisowni słowa „wujek”? Mam nadzieję, że tak. A jeśli nie, wróć do tego artykułu, jeśli kiedykolwiek będziesz miał wątpliwości. Bo prawda jest prosta: język łączy nas wszystkich. A wiedza o nim jest cennym skarbem, który warto pielęgnować.

Udostępnij

O autorze